Odkladáte dôležité úlohy na neskôr? Zistite, ako prestať prokrastinovať

Publikované 23.9.2017
Odkladáte dôležité úlohy na neskôr? Zistite, ako prestať prokrastinovať

„Ešte si pozriem jednu časť seriálu a dokončím tú prezentáciu na zajtra.“ Alebo si poviete: „Ešte skontrolujem Facebook a potom umyjem tie riady.“ Znejú vám tieto vety povedome? Ešte toto a až potom budete robiť to, čo je dôležitejšie. Volá sa to prokrastinácia, a teda odkladanie povinností na neskôr. Nemýľte si to s lenivosťou. Lenivému sa nechce. Vám sa chce, ale nemôžete sa donútiť. Verte či nie, takýto problém má množstvo ľudí. Ako sa dá prokrastinácie zbaviť? A ako sa prinútiť k dôležitým úlohám? Vysvetlíme vám v dnešnom článku.

Nekonečné sledovanie seriálov, hranie hier a kontrolovanie sociálnych sietí a emailov sú najbežnejšie príklady prokrastinácie. Prejavuje sa však napr. aj opakovaným upratovaním. To všetko na úkor vašich povinností. Radi by ste už konečne začali, ale neviete sa prinútiť.

Inšpiráciou pre dnešný článok je kniha Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. V knižke vysvetľuje, prečo ľudia odkladajú dôležité povinnosti na neskôr. Taktiež ukazuje niekoľko konkrétnych nástrojov, ktoré aj vám môžu pomôcť vybudovať si pozitívne návyky, stať sa efektívnejším a hlavne prestať odkladať svoje  povinnosti. My vám ukážeme dva príklady, vďaka ktorým môžete začať bojovať s prokrastináciou už dnes.

Konkrétne kroky vždy na papieri

Možno si to ani neuvedomujete, ale zoznam je jedna z najefektívnejších pomôcok nech ide o akúkoľvek oblasť vášho života - nákupy, pracovné úlohy, ale napr. aj domáce práce. Vyskúšajte, o čo rýchlejšie budete mať doma poriadok, ak si všetko prehľadne spíšete a pôjdete bod po bode.

Najlepšie je, ak si zoznam vždy napíšete na papier a postupne si škrtáte jednotlivé položky. Vidíte tak posun, a vás motivuje pokračovať ďalej. Najdôležitejšie však je urobiť najnáročnejšiu úlohu ako prvú! Bez výnimky. Hoci vás láka odložiť ju až na koniec. Verte, že ak si necháte to najhoršie na koniec, nikdy sa k tomu nedostanete.

30-dňová výzva na vybudovanie návyku

Aj vy si raz za čas poviete: „Zajtra začnem pravidelne cvičiť,“ alebo: „od zajtra budem zdravo jesť“. Prípadne sa chcete naučiť vstávať pred siedmou alebo odvyknúť si fajčiť. Ale ako sa donútiť? Pôjdete dvakrát do posilňovne a prestanete. Urobíte si na obed šalát, ale ďalší deň zbehnete na fast food.  

Petr Ludwig vytvoril naozaj jednoduchú tabuľku, ktorú nazval buzer lístok“. Slúži na budovanie pozitívnych návykov. Ľavý stĺpec obsahuje dni v mesiaci. Prvý riadok zas návyky, ktoré by ste si za daný mesiac chceli osvojiť. Každý deň si skontrolujete a zaznamenáte splnenie úlohy. Tzv. buzer lístok je jednoduchý a vizuálny spôsob, ako dodržať svoje predsavzatie. Zelené body vás pritom konštantne motivujú pokračovať ďalej.

Čím vyššia motivácia, tým menšia prokrastinácia

Častou príčinou, prečo ľudia odkladajú veci na neskôr je, že nemajú dostatočnú motiváciu.

Vonkajšia motivácia funguje iba na chvíľu. Ak sa odmeníte novou kabelkou alebo značkovými teniskami, príde okamžitý nával radosti. Ale tak rýchlo, ako prišiel, aj odíde. Myseľ si jednoducho zvykne na myšlienku, že cieľ ste dosiahli. Preto vám splnenie úlohy neprináša dlhodobú radosť.

Vnútorná motivácia je o dosť silnejšia.Pointa je v tom, že ak ste motivovaný samotnou prácou a jej významom, tak strácate pojem o čase.  Máte radosť zo samotnej úlohy a nie iba z dosiahnutia vášho cieľa.

Zamyslite sa. Prečo robíte svoju prácu?Samozrejme, chcete uživiť seba a svoju rodinu, radi by ste sa mali lepšie. To sú hlavné dôvody, prečo vstávate ráno z postele. Ale má pre vás vaša práca hlbší význam? Napĺňate  svoj potenciál? Ak nie, v tom prípade sa vám počas dňa veľmi ťažko sústredí. Odbiehate od práce, prokrastinujete a radšej scrollujete Facebook. Porozmýšľajte nad zmenou, aby ste dosiahli dlhodobú spokojnosť a boli naozaj šťastný.

Najkrajšia na živote je jeho pominuteľnosť

Je to ironické, ale najviac v živote nás motivuje to, že je konečný. Predstava obmedzeného času nás núti niečo dosiahnuť. Bohužiaľ, čas sa nedá ušetriť. Neviete ho ani získať. Môžete len efektívne naložiť s tým, čo máte k dispozícii.

S touto myšlienkou sme pre vás vytvorili rezervačný portál Visblee, aby ste viac nemuseli strácať čas a zamerali sa na to, čo je pre vás dôležité.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.