Ako si uľahčiť materskú

Publikované 28.11.2017
Ako si uľahčiť materskú

Keď do rodiny zavíta bábätko, nič nezostane ako pred tým. Denný rytmus rodičov sa od základov zmení. Kým doteraz mali čas na seba a mohli sa venovať svojim povinnostiam, záľubám, relaxu, odteraz sa všetko točí okolo drobca. Bábätko je na svojich rodičoch závislé. Potrebuje neustále ich lásku a pozornosť, 24/7. Pribudne množstvo nových povinností a všetky doterajšie činnosti zostávajú.Pre mnohé ženy a mužov je zvrat prirodzený, postupný a zvládajú zmenu s nadhľadom. Najmä vtedy, keď je  pokojné a prvé týždne len papá a spinká. V mnohých prípadoch je však zmena radikálna, náročná a stresujúca. O to viac, keď  je mrzuté, nebodaj má nejaký zdravotný problém. Ako sa z toho kolotoča dostať? Ako si pomôcť? Opýtali sme sa piatich skúsených mamičiek…

Natália, mama Dávida (10 rokov): Majte sa radi. Keď je mama spokojná, je spokojná celá rodina.

"Majte sa radi”, odkazuje Natália. “Nie je nad šťastnú a spokojnú mamu. Keď je mama v pohode, je v pohode celá rodina. Aj mama je len človek. Nesmie stratiť svoju identitu. Potrebuje sa okrem bábätka venovať aj sebe, svojmu rozvoju. Môže to byť chvíľa ticha, prechádzka, cvičenie, čítanie knihy, káva s kamarátkou, pomoc ľuďom, práca v komunite, kurz angličtiny, čo komu vyhovuje. Samozrejme, skĺbiť ich s potrebami bábätka. Nevešať hlavu, ako sa to nedá, ale hľadať možnosti, ako sa to dá. Najdôležitejšie je uvedomiť si svoj status - som matka, a obľúbiť si túto životnú rolu.”

Katarína, mama Vladky (7), Daniely (5) a Emílie (1): Keď sa dá, vybavujte veci online

Zapojte rodinných príslušníkov, nájdite si opatrovateľku, niekoho na upratovanie, vybavujte  veci online alebo cez telefón.

Menej plánujte, viac si  užívajte a nechajteveci plynúť tak, ako prichádzajú. Musím mať všetko premyslené, keď máme nejaké termíny. Snažím sa povinnosti kúskovať, aby sme sa nemuseli náhliť a stresovať.

Lucia, mama Stelky (6) a Júlie (4): Neponocujte. Vyspatá mama má viac energie.

“Keď som bola veľmi unavená kvôli prebdeným nociam a nedostatku spánku, najlepšie čo som mohla urobiť, bol spánok. Spala som vtedy, keď spali deti. Bola som potom pokojnejšia, vyrovnanejšia, trpezlivejšia a mala som viac energie. Keď deti večer zaspia, mnohé z nás si vtedy vydýchnu a užívajú si čas pre seba. Ani nevieme ako a hodiny ukazujú polnoc. Dievčatá, neponocujte! Spánok lieči."

Jana, mama Márie (2): Nechajte si pomôcť.

“Ja mám pohodu večer, keď sa vráti z práce manžel. Preberie starostlivosť o malú. Majú spoločný rituál. Cvičenie pred kúpaním a samotné kúpanie. Dcérka tento čas miluje, ja si oddýchnem, v kľude sa navečeriam.”

Patrícia, mama Tomáša (9), Nelky (7) a Karolínky (4): Pomáha vzájomný rešpekt.

“Pri troch deťoch je povinností a detských požiadaviek neúrekom. Pomohol mi vzájomný rešpekt. Ja rešpektujem deti a ich potreby a oni na oplátku vedia, že musia počkať, keď poviem “Vydrž”. Tí starší sa naučili veľa vecí robiť samostatne a dokážu pomôcť aj mladšiemu súrodencovi. Či už podať pohár vody, zapnúť pás v autosedačke, obuť topánky a pod. Od ich útleho veku sme robili všetko spoločne. Vedia vyložiť umývačku, preložiť prádlo do sušičky, natrieť si chlieb, pokrájať zemiaky, upratať si izbu… Postupne im “povinnosti” pribúdajú a mne ubúdajú.”, hovorí Paťa.

Život sa skladá z krátkych okamihov, je na nás, či ich zvládneme s úsmevom, alebo s hnevom. Najväčšou pomocou je schopnosť porozumieť detskej duši.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.